Прийдуть спокуси… (о. Любо Куртович, OFM)

 

Читаючи і роздумуючи над посланнями Богородиці, ми бачимо, що немає серед них жодного, де не згадувалася б молитва і не було б заклику до неї. Молитва – це шлях до Бога. Молитва – засіб і захист в спокусах і випробуваннях. Молитва – сила в боротьбі за життя. Так і Ісус закликає нас: «Чувайте й моліться, щоб не ввійшли у спокусу» (Мт 26, 41).

Те, що випробування в житті настануть, майже неминуче. Неможливо без них пройти по цій землі. Усе людське життя – боротьба. Нічого не можна придбати і зберегти, якщо не боротися з розпадом і минучістю, недовговічністю. Постійно доводиться боротися з голодом і спрагою, нерідко приймати ліки від хвороб, бути обережними, щоб не потрапити в аварію, берегтися від передчасного старіння, ворогів, небезпечних комах, спеки та холоду, невігластва і короткої пам’яті, недбалості, ненависті і злоби. Доводиться працювати над дружніми стосунками, вчитися, молитися, постити, каятись, щоб духовно бути на висоті. Доводиться намагатися кожен день йти вперед, щоб побудувати щось нове.

Якщо хочеш на землі тільки отримувати задоволення, швидко зіткнешся з розчаруванням, жалем до себе і депресією. Не буває життя без хвороб, труднощів і бід. Якщо не будеш кожен день приймати свій хрест, втратиш контакт з реальністю, швидко оступишся і не піднімешся. Велич людського життя – в усвідомленні того, що все тимчасове і матеріальне руйнується, але залишається навічно те, що ти привніс в матерію, надав їй, те, що присутнє в тобі, а це – дух.

Богородиця як Мати звертає нашу увагу на те, що випробування неминучі, і готує, і закликає до молитви, щоб, підготовлені, ми вийшли з них переможцями. Досвід життя нас вчить, що не буває серйозних задумів, які не піддалися б випробуванням. І св. Франциск також звертає увагу, що ніхто не може називатися другом Божим, якщо не пройде через горнило випробувань.

Бог безпосередньо не спокушає нас, але допускає випробування через наших духовних ворогів і одночасно обсипає благодатями, необхідними, щоб протистояти злу. Випробування – це засіб, яким можна заслужити небеса. Бог хоче, щоб ми заслужили Рай, і заслужили – як нагороду. Мужня боротьба з випробуваннями за сприяння благодаті – одне з найбільш гідних справ, які ми можемо зробити. А якщо з Божою допомогою ми долаємо випробування, то слідом за св. апостолом Павлом можемо повторити, що боролися хоробро.

Випробування також і засіб очищення. Вони нагадують, як в минулому ми легковажно оступалися, а також про те, що ми не дуже старалися. І тому це привід для нового покаяння, для сорому і смирення, які очищають нам душу. Як говорить псалмоспівець: «Добре мені, що був упокорений, щоб установ твоїх навчитись».  (Пс 118: 71)

Випробування вчать не сподіватися ні на себе, ні на власну силу. Вони відкривають нам нашу власну слабкість в тих ситуаціях, де ми спираємося тільки на себе. У випробуваннях ми сильніше відчуваємо потребу в Божій благодаті і тому старанніше молимося.

Прислухаймося до голосу Діви Марії, яка кличе нас до молитви, щоб ми могли відчути себе під всемогутнім захистом Пресвятого Серця Ісуса.

Молитва

Пресвята Діво Маріє, Ти, що йшла вперед і, зростаючи на шляху віри, пізнала тяжкі випробування, яких було сповнене Твоє життя. Але всупереч їм Ти залишилася Матір’ю віри і надії. Ти – досконалий приклад цілковитого віддання Божій волі. Навчи нас, щоб і ми вміли Твоїм серцем і вустами кожен день вимовляти: “Нехай мені станеться за Твоїм словом”. Ти сама пройшла шляхом віри, яким кличеш йти і нас. Випроси нам милість щиро і серйозно прийняти Твої заклики, щоб ми зуміли пережити близькість і силу благодаті, які бажає нам дарувати Твій Син Ісус.

Амінь

Попередня

Якщо ви мої – переможете (Тереза Ґажійова)

Наступна

З0 Младіфест в Меджуґорії, 1-4 день. Фоторепортаж