Адвент – це час сімейної молитви (о. Марінко Шакота, OFM)

Послання Богородиці, 25 листопада 2024 року

«Дорогі діти! В цей благодатний час очікування хочу вас закликати до молитви, щоб Адвент був молитвою сім’ї. В особливий спосіб вас, дітоньки, яких ніжно обіймаю, заохочую до молитви за мир у світі, щоб мир запанував над немиром і ненавистю. Дякую вам, що відповіли на Мій заклик». (Із Церковним погодженням)

  1. «В цей благодатний час очікування хочу вас закликати до молитви».

Адвент – це час благодаті, шанс, час, даний Богом. Що означає благодать, можна чітко побачити на прикладі о. Славка Барбаріча. Він розумів: «об’явлення Богородиці – це особлива мить, благодать. Я хочу віддати своє життя за плани Пресвятої Богородиці. Богородиця вибрала нас, і я обираю бути сподвижником Матері Божої! Я їй потрібен! Все інше є неважливим, я не повинен пропустити це!» І він віддав цілковито, всього себе, все своє життя для Пресвятої Богородиці.

Сенсом Адвенту є очікування Різдва, тобто очікування народження Ісуса в серці, в родині та в громаді. Виникає питання: чи настав час очікування для нас, християн, останніми роками? Чи є все, окрім цього?

Останніми роками про Адвент сповіщають у всі дзвони в містах (в Загребі, Відні…), посилаючи повідомлення: Вже зараз, на початку і під час Адвенту, є свято, святкування. Не мається на увазі святкування Різдва. Такі установи використовують Адвент і Різдво, щоб заробити якомога більше грошей. Але це не є Різдво. Різдво не є ні на початку, ні протягом Адвенту, а 25 грудня. У цьому контексті постає питання: коли встановлювати шопку у хаті та прикрашати ялинку, дім і вулиці: вже на початку Адвенту чи напередодні Різдва?

Богородиця також і в цьому посланні запрошує нас молитися. Чому знову? Чи не тому, що ми не молимося? У Церкві, особливо на Заході, часто чути тільки дискусії, уста повні історій, пропозицій, засідань і засідань… Богородиця навчає нас: Не робіть нічого без молитви. Молитва – це спосіб як пережити Різдво.

Чому ми молимося? Причин багато, але як ми сьогодні, наприклад, зорієнтуємось без молитви? Людина завжди шукала «навігаторів», які допомагали їй зорієнтуватися. Стародавні люди орієнтувалися за допомогою зірок, сонця, спостережень за природою. Дізнавалися, де північ, коли побачили, з якого боку дерева чи каменя лежить лишайник (мох). Ісус чітко говорить про це своїм сучасникам: «Від смоковниці навчіться притчі: Коли віття її стає м’яким і пускає листя, знаєте, що близько є літо …» (Мк. 13, 28) Сьогодні вся Земля виміряна, для кожної частини земної кулі є путівник і навігація. Якщо ми йдемо не в тому напрямку або заблукаємо, голос на навігаторі повертає нас на правильний шлях. Але як щодо духовного навігатора? Хто нам допоможе, як ми дізнаємося, що в житті правдиве, добре, моральне, прекрасне, суттєве, якщо не молитися?

  1. «щоб Адвент був молитвою сім’ї».

Адвент – це час сімейної молитви. «Без молитви немає сім’ї», – казала Мати Тереза. Коли сім’я молиться, вона посилає послання: ми живемо з Богом, не самі, ми не покладаємося тільки на слабкі людські сили. Крім того, молитва з’єднує членів сім’ї, дарує тепло, створює здорову атмосферу, де можна добре жити, спілкуватися і вирішувати проблеми, якщо вони виникають.

Важливо зауважити: молитися – не означає постійно говорити, вимовляти слова. У молитві має бути тиша, мовчання. Слухання є вирішальним, бо тільки так ми можемо зрозуміти Божу тишу і мовчання, насправді велику Божу любов, яка мовчить, яка живе в серці й утробі Марії, яка народжується у звичайній стайні. Лише в тиші і в серці, яке вміє слухати і сприймати, ми можемо пізнати Ісуса, який ніколи не говорить і не діє, не перебуваючи перед цим у тиші, у мовчанні з Отцем.

  1. «дітоньки, яких ніжно обіймаю».

Тут ми ставимо запитання: Мати Маріє, як Ти можеш обійняти нас, грішних і слабких людей? Є тільки одна відповідь на це питання: Любов нашої Матері є чудовою! Неосяжною, безумовною! Ми маємо Матір, яка не відкинула нас, хоча ми слабкі та грішні. Мало того: Вона ніжно нас обіймає. Тому наступне питання, яке ми маємо поставити собі: чи можемо ми залишатися байдужими до цієї любові?! Чи можемо ми залишатися літеплими і не відповідати на Її заклики?!

Але як ми пізнаємо цю любов Матері, якщо не будемо молитися? Якщо ми не прислухаємося до серця Марії в тиші й мовчанні, у глибокому зануренні серцем у роздумі?

  1. «заохочую до молитви за мир у світі, щоб мир запанував над немиром і ненавистю».

Богородиця хоче, щоб ми молилися за мир, за інших, тому що вона хоче, щоб ми допомагали іншим, які живуть у неспокої, війні, у конфліктах, але вона також хоче, щоб ми зростали в любові. Коли ми молимося за інших, ми звільняємо себе, своє его. Сьогоднішній світ хоче, щоб у центрі було моє «я», его, а Богородиця хоче, щоб у центрі були інші.

Богородиця чітко каже нам, чого вона хоче, щоб сталося в нашій молитві: щоб мир переміг неспокій і ненависть, щоб мир був міцнішим. Богородиця не каже, що мир панує; тому що ми слабкі, мир іноді не панує, а панує неспокій і ненависть. Коли Вона каже, щоб мир запанував, Вона хоче, щоб ми тренувалися в молитві, щоб мир зміцнювався в нас, щоб він міг запанувати, перемогти.

Святий Августин розумів: «без Бога немає справжнього миру». Ось чому потрібна молитва: щоб ми відкрилися Богові, в якому є справжній мир, і щоб ми отримали силу від Бога; щоб ми могли вибрати мир і бути людьми миру; щоб у нас міцніли сили, які роблять нас здатними, щоб в потрібний момент мир запанував над неспокоєм.

Насамкінець послухаймо св. Йоана від Хреста: «Нехай зупиняться на мить люди, які роздаються у діяльності, які думають, що можуть перевернути весь світ своєю проповіддю та зовнішніми справами. Вони швидко зрозуміють, що було б корисніше для Церкви і приємніше для Господа, не кажучи вже про добрий приклад, який вони подавали б іншим, якби половину свого часу присвячували внутрішній молитві. Тоді вони зробили б набагато більше користі однією дією з набагато меншими зусиллями, ніж вони роблять тисячу інших, на які витрачають своє життя. Через внутрішню молитву вони отримували б благодать і духовну силу, які їм є необхідні для цих справ. Без неї все залишається великим безладом».

Попередня

Євангелія на І Неділю Адвенту, рік В (РКЦ)

Наступна

Світло Марії. Грудень 2024